Bazyl, a właściwie Eguro o nr 14958 bo tak brzmi jego pełna urzędowa nazwa to owczarek niemiecki 15 listopada 2009 roku. Początkowo trafił do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam został wyszkolony do wyszukiwania zapachów narkotyków. Następnie trafił do Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. 

Świąteczna reklama Coca-Coli, która zachwyciła cały świat. Nawet twardziel się na niej wzruszy

Bazyl stał się pogromcą dealerów narkotykowych. Nie było dla niego miejsca, gdzie przestępca mógłby ukryć narkotyki. Był wzywany wraz z przewodnikiem przez kryminalnych do przeszukań mieszkań, domów, posesji czy samochodów.

Jego początki w służbie nie były jednak najłatwiejsze. Cztery razy zmieniał właściciela, a wiadomo, że w tej pracy zaufanie i przywiązanie to nieodłączny element służby.

Asp. sztab. Radosław Kwiatkowski służył z Bazylem, więź jaka się między nimi zawiązała pozwalała uzyskać jeszcze lepsze efekty pracy. policjant wspomina wiele sytuacji, gdzie Bazyl pomógł złapać przestępców. Kiedyś była sytuacja, że do jednostkiw Bydgoszczy o pomoc zgłosili się funkcjonariusze z Chełmna. Mieli pewność, że podejrzany mężczyzna ma narkotyki jednak niczego, ani w mieszkaniu, ani w piwnicy nie znaleźli...

Popularne wiadomości teraz

Krzysztof Jackowski przewidział jak będą wyglądać Święta Bożego Narodzenia

TOP 5 imion dla dziewczynek, które przyciągają pieniądze i bogactwo niczym magnes

Magdalena Schejbal pokazała odważny kadr z łóżka. Poszczególną uwagę zwrócono na jej nóżki

Joanna Krupa opublikowała słodkie rodzinne zdjęcie męża i córki: "Mała dziewczynka tatusia"

Niestety niczego nie znaleźli. Wtedy my weszliśmy. Faktycznie w mieszkaniu i jego piwnicy nic nie było. Natomiast będąc jeszcze w piwnicy Bazyl z głową podniesioną lekko do góry szedł w innym kierunku. Puściłem go i dałem mu pełną swobodę. Okazało się, że zaznaczył piwnicę należącą do schorowanej starszej kobiety, która z niej nie korzystała. Natomiast podejrzewany zrobił sobie tam magazyn z amfetaminą

Można przytoczyć wiele historii, w których pomoc Bazyla była nieoceniona. Niestety i on musi kiedyś przejść na emeryturę.

Niestety policjant-pies podlega „procedurze wycofywania” z uwagi na swój wiek. Przez 8–10 lat pies pełni służbę. Tak się to określa – „pełni służbę”, tak samo jak policjant-człowiek. Z dniem 31 października 2020 roku Bazyl został wycofany ze służby i przechodzi na zasłużoną emeryturę.

Po latach służby najczęścniej psa adoptuje jego przewodnik. Tak stało się i w tym wypadku. Bazyl trafi pod opiekę policjanta, z którym łączy go nie tylko służba, ale przedse wszystkim przyjaźń.

Powodzenia!

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" również zalecają przeczytać:

1. Filip Bobek pochwalił się piękną żoną! Złożył jej życzenia urodzinowe

2. Zmysłowa Jennifer Lopez pokazała kadr z łóżka. 51-letnia gwiazda znowu robi wielkie wrażenie

3. Mandaryna zmieniła swoją fryzurę. Efekt przemiany pokazała swojej publiczności

4. Oto imiona kobiet, które najczęściej zdradzają. Sprawdź, czy jesteś wśród nich

5. Podobna do taty czy mamy? Maja Hyży pokazała twarz córeczki.